EN

#17 Сюрвайрус

Електронні листи або повідомлення у месенджерах, що містять шкідливе програмне забезпечення або посилання на вірус, хоч раз та надходили мабуть кожному з нас. Зазвичай їх легко впізнати, але бувають і випадки, коли для того, щоб зрозуміти загрозу, доведеться бути дуже пильним.

Повідомлення та мейли зі шкідливою програмою або посиланням

Листи від адвоката вашого померлого дяді-мільйонера з Нігерії, який розшукує вас, щоб повідомити про те, що ви єдиний нащадок дяді з Нігерії і вам треба терміново вступити в права на багатомільйонну спадщину, – це зрозуміло ви одразу відправите в Trash.

А що ви зробите, якщо вам надійде лист від подруги з доданим архівом і темою повідомлення «Оце ти так відмочуєш. Усі реготали як коні»

Або повідомлення з «Печерського районного у місті Києві…» – що робитимете? Одразу у смітник?

А якщо у Фейсбуці, наприклад, чи у Вайбері, вам надійде повідомлення з посиланням від старого друга, з яким ви за 15 хвилин до цього бачилися? – таке точно ніхто не видалить одразу! Але ж звідки ви знаєте, що це повідомлення саме від нього?

Розпізнати такі повідомлення  можна за темою, відправником, неособистим зверненням, наявністю будь-якої приманки-заманухи, різкою зміною емоцій після прочитання, наявністю посилання, проханням ввімкнути макроси або вимкнути антивірус.

Сюрвайрус

Будь-яка адреса може бути підроблена, а будь-який акаунт зламаний!

Звісно, не треба впадати в абсолютну недовіру до жодного повідомлення з посиланнями чи вкладеними файлами. Важливе інше, – пам’ятати про те, що будь-яка адреса може бути підроблена, а будь-який акаунт зламаний. І якщо під час переходу за посиланням від старого університетського друга на ваш комп’ютер або телефон починає встановлюватися якась неочікувана програма, то у цей момент має спрацювати той самий «дзвіночок» і змусити вас зупинити встановлення, або якщо програма вже встановлена, то розпочати її видалення.
Зловмисники надсилають листи або повідомлення-приманки для того, щоб перейшовши за посиланням, ви встановили собі програму або вірус, за допомогою якого вони отримають віддалений доступ до вашого девайсу, отримають можливість використовувати його ресурси, перехоплювати трафік, робити копії екрану, запис натискань клавіатури, а головне, – зможуть перехоплювати облікові дані до онлайн-банкинга з наступною крадіжкою коштів з карткового рахунку жертви.

Бухгалтерам бути на стрьомі!
У зоні особливого ризику знаходяться працівники бухгалтерій. Це зрозуміло, бо їхні комп’ютери, а точніше, доступ до них – мрія будь-якого шахрая.



Як захиститися: